ZAHRADNICKÝ KALENDÁŘ
Práce na zahrádce v lednu
Pro ty, kteří nemají ještě svou zahrádku, je nejvhodnější čas pro plánování zahrady, ať už jde o zahradu užitkovou, rekreační či kombinovanou. Nejdůležitější je uvědomit si, jak budete chtít využívat svou zahradu, co by nemělo v zahradě chybět. Když si uděláte určitou představu, můžete se pustit do vytváření plánů, je dobré si vytvořit několik plánů. Na plánování zahrady máte celou zimu, což je dostatek času. Pokud si netroufáte na zhotovení plánu sami, můžeme jej zpracovat pro Vás.
Práce na zahrádce v únoru
V první řadě se pustíme do řezu dřevin, jak okrasných tak ovocných. Okrasné keře řežeme podle druhu, přestárlé dřevo odstraňujeme a necháváme mladé. Pokud jsme keř zanedbávali delší dobu, můžeme řez rozložit do dvou let, kdy keř prostřiháním zbavíme starého dřeva, a pak dalším rokem dostřiháme zbývající stařinu. Po ostříhaní dřevin se pustíme do stříhání travin a trvalek (např. Carduus, Rubeckia Achillea). Traviny sestřihneme asi 8-10 cm nad zemí.
Rada: Odstraňte hálky z růží
V době kdy jsou výhony bez listů, se na planých a keřových růží často objevují kulaté hálky, které vypadají jako porostlé mechem. Růže ostříhejte a výhony spalte.
Pro ty, kteří nemají ještě svou zahrádku, je stále vhodné období pro její plánování, ať už jde o zahradu užitkovou, rekreační či kombinovanou . Nejdůležitější je si uvědomit, jak budete chtít využívat svou zahradu, co by nemělo v zahradě chybět. Když si uděláte určitou představu, můžete se pustit do vytváření plánů, je dobré si vytvořit několik plánů. Pokud si netroufáte na zhotovení plánu sami, můžeme jej zpracovat pro Vás.
Práce na zahrádce v březnu
Březen je ideální dobou pro řez ovocných a okrasných dřevin, pokud teplota přes den neklesne pod 0ºC odkryjeme nahrnuté růže a provedeme řez nad 3. – 5. očkem. Dále se řežou vřesoviště, vřes neřežeme do starého dřeva. Trávy, které jste nechali neostříhané, ostříhejte. Také je čas na výsadbu rostlin, jak dřevin tak i bylin, např. rozdělujeme trsnaté rostliny, aby byli vitálnější. Na připravené záhony provádíme výsev letniček a trvalek. V březnu provádíme ochranu proti škůdcům např. provádí se postřik proti kadeřavosti listu. I trávník potřebuje péčí, takže provádíme vertikutaci a trávník začínáme přihnojovat.
Práce na zahrádce v dubnu
Z trávníku vyhrabeme starou, uschlou trávu, dále trávník provzdušníme a nakonec přihnojíme, těmito úkony docílíme, že trávník bude během vegetace pěkně hustý a zelený. Chceme-li si založit nový trávník, zasejeme tento měsíc semena nebo položíme trávníkový koberec. K vytrvalým záhonovým rostlinám, které potřebují vyvázat umístíme opěry. Již můžeme začít vysazovat rostliny, nejlépe v kontejnerech, s teplomilnými ještě počkáme. Je také za potřebí provést „zmlazovací řez“ a řez keřů, které kvetou „na novém dřevě“, ale to raději přenechte odborníkům.
Práce na zahrádce v květnu
Nejprve bych chtěl upozornit na pozdní „jarní mrazíky“. A proto se nenechte zviklat prvními teplými dny. Výsev letniček ponecháme až na druhou polovinu května. U odkvetlých jarních cibulovin odstřihneme květy, aby se tvořením semeníků nevysilovaly. Také odstraňujeme odkvetlá květenství u rododendronů a šeříků. Ještě můžeme dosevem zahušťovat trávník. Používáme přípravky pro odstraňování plevelů, abychom udržely trávníky v bezplevelném stavu. Záhony pravidelně plejeme, protože v tomto období si plevel vytváří kořenovou základnu pro další množení. Od této doby již trávníkové plochy sečeme pravidelně.
Práce na zahrádce v červnu
Během tohoto měsíce si trávník žádá zvýšenou péči. Pravidelně sečený trávník, který je ozdobou zahrádky, se tímto pokosem vyčerpává a proto vyžaduje častou závlahu. Nezapomínáme ani na přihnojování a postřik proti nežádoucím plevelům. Pokosenou trávu lze využít na mulčování. Záhony odplevelujeme, aby byly krásně upravené a vzdušné. V tomto období je také vhodné provádět „konturový řez“ živých plotů tvořených z listnatých dřevin. Odkvetlá květenství některých listnatých dřevin je třeba odstranit, aby se rostliny nevysilovaly. U keřů růží se odstříhávají odkvetlé a plané výhony. Chceme-li mít velké květy, provádíme hlubší řez. Záhony růží odplevelujeme a kypříme. Ani u ostatních rostlin nezapomínáme na pravidelnou zálivku.
Práce na zahrádce v červenci
Léto je v plném proudu a Vaše zahrada jistě hýří barvami. Záhony bývají touto dobou nejbujnější. Zato trávník je vyprahlý a ztrácí svou svěží barvu. Ani listy stromů a keřů již nejsou tak zelené, jak tomu bylo v předchozích měsících. Abyste znovu oživili svěží a zářivé barvy zahrady je zapotřebí neustále kontrolovat zálivku. Zvláště pak nové rostliny a semenáčky rostlin v nádobách jsou zvláště citlivé a je třeba je zalít každý den. Záhony pravidelně plejeme, stříháme odkvetlé květy a zároveň kontrolujeme škůdce a choroby. Odstraňujeme boční poupata, aby měly rostliny velké a plné květy. Tento měsíc je vhodný pro sklízení levandule. Sklízíme zralé ovoce, zeleninu a bylinky. Do jezírek doplňujeme vodu a provzdušňujeme je.
Práce na zahrádce v srpnu
Co nejrychleji odstříhávejte odkvetlé květy trvalek, jen tak mohou vykvést podruhé. Odstraňte i odkvetlé růže. Vytvoření semeníku rostliny vysiluje. Dopřejte jim speciální hnojivo na růže, tak rychleji zesílí. Od konce července do září lze sázet podzimní cibuloviny. V úvahu přichází například ocún „Colchicum“. Rostliny pěstované v kořenáčích tzv. „kontejnerové rostliny“ lze vysazovat po celý rok, ovšem nyní je půda prohřátá, a proto je tento měsíc velmi vhodnou dobou pro jejich vysazení ven. Nezapomínáme na zalévání a sečení trávníku. Provádíme řez na dřevinách a živých plotech.
Práce na zahrádce v září
V měsíci září se můžete na své zahrádce těšit z bohaté úrody, která Vám bude odměnou za Vaši celoroční péči. Trávník pravidelně sečte a provzdušňujte, dosévejte volná místa. Pomalu jej začněte připravovat na zimu, aby na jaře měl zase zdravě zelenou barvu. Vhodný způsob péče je například použití specializovaných hnojiv. Vysazujte kontejnerové rostliny a dosazujte „hluchá místa“ ve výsadbách. Dozrávající ovoce sklízejte postupně, abyste jej stačili zpracovat nebo uskladnit. Vysaďte na jaře kvetoucí dvouletky jako jsou například pomněnky, aby měly dostatek času zakořenit ještě před zimou. Cibuloviny, u kterých chcete, aby vykvetly na jaře, vysaďte na zahrádce nyní. Přednost dejte narcisům, protože ty začínají růst dříve než většina ostatních. Vybrané preparované cibuloviny zasaďte do nádob, aby Vám doma kvetly na Vánoce. Sledujte výskyt škůdců, abyste neměli v příští sezóně nepříjemnosti. Stále plejte, aby plevel nemohl vysemenit a přečkat tak zimu v půdě.
Práce na zahrádce v říjnu
Nyní je ten správný čas pro vysazení opadavých keřů, růží a stromů. Přerostlé trvalky můžeme rozdělit a přesadit. Ostříhejte odkvetlé květiny, k trvalkám nasypte vrstvu kompostu. Hlízy nebo cibule teplomilných rostlin, které by nepřežily zimu venku (tygřice, litošky, begonie …), vyjměte a ukliďte do sklepa. Zkraťte odkvetlé vřesy, není-li dostatek srážek nezapomeňte na zálivku. Nezapomeňte odplevelovat záhony. Prodlužovací růst stálezelených rostlin je pro tento rok prakticky ukončen, a tak je načase (nejlépe do poloviny měsíce) zastříhnout živý plot u jehličnanů či zimostrázu. Pokud máte na své zahrádce jezírko, tak pravidelně kontrolujte stav vody. Je-li to třeba, odstraňte rozmáhající se řasy. Pokud se množí víc, než je vám milé, doplňte do jezírka okysličující rostliny např. vodní mor. Odstraňujte odkvetlé květy leknínů. Čistěte jezírko od spadaného listí. Koncem tohoto měsíce lze vysazovat ovocné stromky. Ovocné stromky vysazujeme do stejné hloubky jak byly ve školce. Rostliny pěstované v květináčích byste měli zazimovat před první mrazivou nocí.
Práce na zahrádce v listopadu
Pokud jste nestihli provést poslední posekání trávníku, můžete tak učinit ještě začátkem listopadu. Stejně tak můžete trávník pohnojit draselným hnojivem, aby pletiva trávy vyzrála a tím lépe přezimovala. Nezapomínejte shrabat listí z trávníku, aby nedocházelo k vyhnívání. Shrabané listí dobře spalte, abyste zabránili šíření houbových chorob a jiných škůdců. Nyní je také vhodný čas pro řez ovocných stromů a některých okrasných keřů, jako jsou např.: sazaník (Calycanthus), trojpuk (Deutzia), zlatice (Forsythia). Tento řez vyžaduje odborný zásah a proto jej raději přenechejte zkušený pracovníkům. Do zámrzu je možné vysazovat nejen rostliny s balem, ale i prostokořenné. Nezapomeňte strom vysadit s opěrou. Navíc je vhodný čas na zakládání živých plotů. Pro milovníky zeleninových záhonků nadešel ten praví čas k zapravení kompostu a zrytí půdy. Vy, kteří ještě nemáte svou zahrádku, máte nejvyšší čas, aby jste si nechali navrhnout osazovací plán.
Práce na zahrádce v prosinci
Během zimních měsíců práce na zahrádkách ubývá. Pokud je ještě teplý prosinec můžete udělat některé práce, které jste nestihli v listopadu. Ovocné stromky chraňte proti okusu zajíci, pokud je hodně myší, je třeba je vytrávit. Stromky nezapomínejte vyvazovat. Co se týče vody v zahradě, už by mělo být vše zazimované (zavlažovací zařízeni, čerpadla v jezírku a bazénech). Jezírko před zimou vyčistěte od spadaného listí a řas. Po ukončení venkovních prací nezapomínejte očistit své nářadí a naimpregnovat ho. Pro ty, kteří nemají ještě svou zahrádku, je nejvhodnější čas pro plánování zahrady, ať už jde o zahradu užitkovou, rekreační či kombinovanou. Nejdůležitější je si uvědomit, jak budete chtít využívat svou zahradu, co by nemělo v zahradě chybět. Když si uděláte určitou představu, můžete se pustit do vytváření plánů, je dobré si vytvořit několik plánů. Na plánování zahrady máte celou zimu, což je dostatek času. Pokud si netroufáte na zhotovení plánu sami, můžeme jej zpracovat pro Vás.