ZÁVLAHOVÉ SYSTÉMY
- instalace automatických závlahových systémů
- komplexní řešení závlahy
- návrh optimálního řešení
- kalkulace nákladů automatických závlah
- dodávky zavlažovacích řešení na klíč
- závlahy společnosti Hunter, Nelson, Rain Bird, (popř. Gardena)
- pravidelné a dlouhodobé údržby
- jsme školeni od výrobce
Pro zpracování projektu automatického zavlažování a cenové kalkulace je z důvodu různorodosti zahrad nezbytná naše návštěva u klienta.
Na základě vašich požadavků a poznatků zjištěných na místě realizace (typ a vydatnost vodního zdroje, poloha pozemku, rostlinná skladba) vypracujeme projekt s cenovou nabídkou.
Proč instalovat závlahové systémy
Automatické zavlažovací systémy se dnes stávají standardním vybavením zahrad.
Mezi hlavní přednosti zavlažovacích systémů patří efektivní využití množství vody určené pro závlahy a kvalitní zálivka zahrady v době vaší nepřítomnosti.
- rovnoměrné a přesné zavlažování celého pozemku
- nízká spotřeba vody pro zálivku
- úspora vody
- zálivka v nejvhodnějším čase pro rostliny
- pravidelná dodávka vody
- úspora času
- velice snadná obsluha systému
- návratnost investovaných prostředků
- napojení systému na srážková a větrná čidla
Zavlažovaný trávník
Trávník, který je pravidelně zavlažován.
Nezavlažovaný trávník
Trávník, který je pravidelně zavlažován.
Co je to AZS
Automatický zavlažovací systém je soustava podzemního potrubí, filtrů, elektromagnetických ventilů a šachtic, elektrických rozvodů, mikrozavlažovacího potrubí (kapková závlaha) a výsuvných postřikovačů (rotačních, rozprašovacích), které jsou skryty pod úrovní terénu. Celý systém závlahy je řízen elektronickou ovládací jednotkou, která zajišťuje plně automatický chod celého zavlažovacího systému. Na základě nastaveného programu řídící jednotky, elektromagnetické ventily otevřou přívod vody do potrubí a postřikovače se tlakem vody vysunou nad terén a začnou zavlažovat. Po vypršení nastaveného času ovládací jednotka opět vyšle pokyn ventilům, ty se uzavřou a postřikovače se zasunou do podzemních pouzder. V případě deště či větrného počasí se AZS dočasně zablokuje a to díky dešťovému a větrnému čidlu, které je napojeno na řídící jednotku. Po zlepšení počasí se čidla sama odblokují a AZS pokračuje v nastaveném režimu.
Základní informace
Většina trávníků vyžaduje přibližně 25 mm/m²; (25l/m²) vody týdně při průměrných letních teplotách kolem 25 – 28°C. Čím vyšší teploty, tím vyšší jsou i nároky trávníku na vláhu.
Zavlažovací systém pracuje spolehlivě při pracovním tlaku 2 atm na postřikovačích. Zdroj vody by měl dodávat tlak minimálně 4 atm, v případě vyššího převýšení až 6 atm. Spotřeba vody na jedno zalití zahrady veliké asi 1000 m2 je přibližně 0,5 – 1,5 m³ na jeden cyklus. Minimální průtok, který umožňuje optimální návrh systému, se bude pohybovat kolem 0,7 – 1l/s.
Všechny ovládací jednotky jsou vybaveny záložními zdroji, které při krátkodobém výpadku el. energie uchovají naprogramovaná data, takže při obnovení dodávky proudu jednotka pokračuje v provozování nastaveného režimu. Při delším výpadku (24 hodin a více) je po obnovení dodávky proudu aktivován záložní program, který provozuje zavlažovací systém v nouzovém režimu – zahrada nezůstává bez vody. Následně musí být jednotka naprogramována do vlastního požadovaného režimu.
Doba závlahy je úměrná velikosti jednotlivé sekce a typu postřikovačů. U každé sekce tedy může být (a bývá) doba závlahy jiná. Základní nastavení ovládací jednotky je součástí instalace. Obvyklá délka závlahy je při frekvenci zálivky 3x týdně u rozprašovacích postřikovačů 3-8 min /sekci, u rotačních postřikovačů 10-30 min /sekci, u kapkovacího potrubí 15-45 min /sekci. Vždy ale záleží na konkrétních podmínkách.
Instalace automatického zavlažovacího systému by měla ideálně proběhnout po dokončení terénních prací a kompletní výsadby a před založením trávníku nebo položením travního koberce a zakůrováním záhonů.
Samotná montáž v zahradě o velikosti cca 1000 m² trvá od 5 do 10 dnů, podle náročnosti konkrétní instalace.
Jako zdroj vody pro AZS může být použit vodovod, studna, vrt, jímka na dešťovou vodu nebo třeba rybník. Zdroje se mohou kombinovat. Nejběžněji se používá jako zdroj vodovod, studna nebo vrt.
Nejběžnější údržbou je zazimování a spuštění systému po zimě. V průběhu zavlažovací sezóny není údržba většinou nutná. Zazimování se provádí napuštěním systému stlačeným vzduchem, aby se ze systému vytlačila voda, která by mohla zmrznout a systém poškodit. Zazimování by mělo proběhnout před příchodem prvních mrazů nebo po skončení zavlažovacího období. Při jarním spuštění je třeba celý systém napustit opět vodou, vyčistit filtraci, odvzdušnit, seřídit a zkontrolovat.
Většina komponentů zavlažovacího systému je z plastů, které mohou sloužit desítky let. Důležitým faktorem ovlivňující funkčnost a životnost systému je pravidelná péče o systém a v neposlední řadě i obsah minerálních látek ve vodě použité k zavlažování.
Navrhování závlah
Správný návrh zavlažovacího systému je nejdůležitějším předpokladem pro správnou funkci každého závlahového systému. Ani sebelepší komponenty nezajistí dobrou závlahu pokud systém není dobře navržen.
Do vlastního návrhu závlahy se tedy raději nepouštějte sami, ale nechte si poradit od odborníků.
Co bude od Vás potřeba
- Plán zahrady (osazovací plán, výškové rozdělení pozemku, umístěné stavby – bazén, jezírko, zahradní domek)
- Předpokládaný rozsah závlahy (závlaha trávy, záhonů, kapkovací závlaha, bodová)
- Zdroj vody – typ připojení na zdroj vody a jeho připojení zdroje vody
- Zdroje elektrické energie
Při navrhování automatického závlahového systému je potřeba znát spousta technických dat. Ale nejčastější laickou chybou při návrhu rozmístění postřikovačů je nerespektování zásady dostatečného překrývání ploch sousedními postřikovači. Vždy je třeba dodržovat optimální spon.
Každý postřikovač musí dostříknout na všechny sousední postřikovače, jen tak je možno dosáhnout rovnoměrné závlahy.
Komponenty automatických závlahových systémů
Automatické závlahové systémy se skládají z těchto hlavních komponentů:
Ovládací jednotka
Filtr
Potrubí
Srážkové čidlo
Elektromagnetické ventily
Pružné připojovací potrubí
Postřikovače
Rozdělujíce na rotační a rozprašovací a nesmí být použity společně v jedné sekci.
Rotační postřikovače
Rozprašovací postřikovače
Kapkovací potrubí
Zdroj vody pro automatické závlahy
Nádrž
Nádrže (jímky) se používají jako zdroje vody pro závlahu všude tam, kde je nutno zkombinovat několik zdrojů vody. Nádrž například zachycuje dešťovou vodu ze střechy budovy, v případě nedostatku srážkové vody je elektromagnetickým ventilem napojeným na hladinové spínače otevřen přítok ze studny a v případě nedostatku vody ve studni je, opět pomocí elektromagnetického ventilu, otevřen přívod z vodovodu. Výhodou takového systému je dostatek vody v jakoukoliv roční dobu a maximální úspora nákladů na vodu. Jako nevýhoda se mohou jevit vyšší náklady na pořízení a usazení jímky. Pro čerpání vody na závlahu se většinou používají ponorná čerpadla.
Studna
V případě studny, jakožto zdroje vody pro automatický závlahový systém, je nutné znát především hloubku, množství vody ve studni (zejména v letních měsících) a vydatnost přítoku vody, aby bylo možné zvolit optimální čerpadlo pro závlahový systém. Kopané studny mohou fungovat jako zásobárna vody, k vrtaným studnám doporučujeme přidat zásobník vody, např. podzemní jímku odpovídající velikosti, resp. objemu, aby bylo zajištěno plynulé a dostatečné zásobování závlahového systému vodou.
Vodovod
Vodovod je nejčastějším zdrojem vody pro závlahu, ovšem při dlouhodobém užívání patří mezi finančně náročnější. Na rozvod vody je vhodné se připojit hned za vodoměrem, protože tam by měl být hydrostatický i hydrodynamický tlak vody optimální a automatický závlahový systém by měl mít dostatek vody pro svou činnost.